نحوه تاسیس شرکت در ایران مرحله به مرحله

نحوه تاسیس شرکت در ایران مرحله به مرحله

نحوه تاسیس شرکت در ایران مرحله به مرحله

Blog Article

نحوه ثبت شرکت در ایران مرحله به مرحله
مقدمه
ثبت شرکت در ایران یکی از اساسی‌ترین اقدامات برای شروع تجارت است. در این مطلب، به طور کامل توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید شرکت خود را تاسیس کنید.
انواع شرکت‌های تجاری در ایراندر کشور ایران، گونه‌های متنوع شرکت‌های کسب و کار وجود دارد که هر یک ویژگی‌ها و شرایط خاص خود را دارند. در این مقاله، به تشریح مهم‌ترین اقسام شرکت‌های بازرگانی در ایران می‌پردازیم.

شرکت سهامی بزرگ
یکی از شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران، شرکت سهامی گسترده است. در این گونه شرکت، بودجه به قسمت‌های تقسیم می‌شود و افراد می‌توانند سهم را خریداری کنند و در سود و زیان بیزینس شریک شوند.

شرکت سهامی محدود
گونه دیگری از شرکت‌های کسب و کار، شرکت سهامی کوچک است. در این گونه شرکت، اعتبار به سهام بخش‌بندی می‌شود، اما تعداد اعضا محدود است و سهم قابل جابجایی در بازار سهام نمی‌باشند.

شرکت محدود
شرکت مسئولیت محدود، مدل دیگری از شرکت‌های تجاری در ایران است. در این نوع شرکت، مسئولیت‌ها اعضا به اندازه بودجه وارد شده به شرکت در کسب و کار محدود می‌شود و شرکا در صورت دیون شرکت، تنها به اندازه بودجه وارد شده پاسخگو خواهند بود.

شرکت همبسته
شرکت همبسته یکی از شرکت‌های کسب و کار هست که در آن، تعهد اعضا به اندازه کل بدهی‌ها کسب و کار است. در این مدل بیزینس، هر یک از اعضا تعهد بی‌پایانی در برابر بدهی‌های بیزینس دارند.

شرکت نسبتی
شرکت نسبی نوع دیگری از شرکت‌های تجاری است که در این نوع، مسئولیت شرکا به میزان سهم الشرکا هر کدام در بیزینس بسته به به کل بدهی‌ها شرکت محدود می‌شود.

شرکت تعاونی
شرکت تعاونی یکی از شرکت‌های تجاری هست که با هدف برآورده کردن نیازهای سهامداران و افزایش وضعیت مالی اعضا تاسیس می‌شود. در این گونه شرکت، سود و ضرر به تناسب مشارکت سهامداران بخش‌بندی می‌شود.

نتیجه‌گیری
در این راهنما، به انواع مختلف شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران آشنا شدیم. هر کدام از این شرکت‌ها خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد را دارند که بسته به ضرورت‌ها و هدف‌ها می‌شود شرکت مورد نظر خود را برگزینید.


گام اول: انتخاب عنوان شرکت
اولین مرحله در روند تاسیس شرکت، انتخاب یک نام برای کسب و کار است. نام شرکت باید یگانه باشد و با شرکت‌های دیگر متمایز باشد.

دومین گام: تدوین اساسنامه
در این قسمت، باید اساسنامه بیزینس خود را تنظیم کنید. این سند شامل مشخصات اعضا، نوع کسب و کار، سرمایه اولیه و سایر موارد است.

مرحله سوم: ثبت در سیستم رسمی
بعد از تنظیم اساسنامه، باید جزئیات شرکت را در سامانه ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانید. برای این کار، باید به پورتال رسمی سازمان ثبت شرکت‌ها مراجعه کنید.

چهارمین گام: دریافت مجوزهای لازم
بسته به نوع فعالیت شرکت، ممکن است نیاز به دریافت مجوزهای مختلف از سازمان‌های مختلف داشته باشید. مجوزها شامل مجوزهای بهداشتی، مجوزهای زیست محیطی و گواهی‌های فنی می‌شود.

گام پنجم: افتتاح حساب بانکی
مرحله پایانی، باز کردن حساب بانکی به نام کسب و کار است. حساب بانکی برای معاملات مالی و مدیریت مالی بیزینس لازم.

خاتمه
تاسیس شرکت در کشور ایران با در نظر گرفتن مراحل فوق قابل انجام است. امیدوارم این مقاله برای شما خوانندگان سودمند باشد و بتوانید کسب و کار خود را به سهولت تاسیس کنید.

منبع : ثبت شرکت ها

Report this page